Low Cost Hosting | Free Web Space | Dedicated Hosting | Windows Hosting | FrontPage Web Hosting | Business Hosting
cheap web hosting
Search the Web

Ana Sayfa

Windows Diğer Sayfa

WİNDOWS

 

32 BİTLİK GRAFİK İŞLETİM SİSTEMİDİR. GÖRSEL TEMALAR İLE SÜSLENMİŞTİR. AMACI KULLANICIYA DAHA KOLAY KULLANIM SAĞLAMAKTIR. DOSYA VE KLASÖR İLE OLUŞTURULMUŞTUR.

 

WİNDOWS 3.1, WİNDOWS 95, WİNDOWS 4.0, WİNDOWS 98, WİNDOWS 2000 PRF. , WİNDOWS ADVENCED SERVER, WİNDOWS ME, WİNDOWS XP HOME EDİTİON, WİNDOWS XP PROFESSİONEL İŞLETİM SİSTEMLERİ VARDIR. AMAÇ İSE, SİSTEM GELİŞTİKÇE KULLANICIYA DAHA KOLAYLIKLAR VE GÖRSELLİKLER SUNMAKTIR.

 

WİNDOWSLARIN TÜM SÜRÜMLERİNDE GENEL OLARAK;

MASA ÜSTÜ, MASA ÜSTÜ SİMGELERİ, GÖREV ÇUBUĞU VE BAŞLAT MENÜSÜ YER ALMAKTADIR. ADINDANDA ANLAŞILACAĞI GİBİ PENCERELER AÇILARAK DOSYALAR KULLANILIR. BUNDAN DOLAYIDA DİĞER İŞLETİM SİSTEMLERİNDEN FARKLIDIR.

BİLGİSAYARIM, BELGELERİM, GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU, İNTERNET EXPLORER, AĞ BAĞLATILARIM SİMGELERİ GENEL OLARAK HER ZAMAN MASA ÜSTÜNDE YER ALIRLAR. ANCAK XP İŞLETİM SİSTEMİ İLE İSTEĞE BAĞLI OLARAK MASA ÜSTÜNDEN KALDIRILMALARI MÜMKÜNDÜR.

FARKLI YOLLAR OLSADA ULAŞILAN HEDEFLER AYNIDIR. AMAÇ ASLINDA KULLANICIYA BİRDEN ÇOK SEÇENEK SUNARAK İŞLEM YAPTIRMAKTIR. BÖYLECE DEĞİŞİK YOLLAR KULLANILARAK MONOTONLUKTAN KURTULMUŞ OLACAKLARDIR.

 

MASA ÜSTÜ SİMGELERİ:

BİLGİSAYARIM SİMGESİ VE DİĞER SİMGELERDE ORTAK ÖZELLİKLER MEVCUTTUR. ASLINDA BİR PENCERE AÇILDIKTAN SONRA GELEN MENÜ ARAÇ ÇUBUKLARI SEÇENEĞİ İLE PENCEREDE İŞLEM YAPILABİLİR.

KAPATMA, EKRANI KÜÇÜLTME – BÜYÜLTME, SİMGE DURUMUNDA KÜÇÜLTME İŞLEMLERİ DİĞER AÇILAN PENCERELERDEDE AYNIDIR. AÇILAN BİLGİSAYARIM PENCERESİNDEN, ADRES ÇUBUĞU SEÇENEĞİNİ KULLANARAK BELEGERİME YADA DİĞER SEÇENEKLERE ULAŞILABİLİR.

 

BİLGİSAYARIM(MY COMPUTER): MASA ÜSTÜNDE ÇİFT TIKLAMA İLE AÇILIR. MENÜ, STANDART VE ADRES ÇUBUKLARI VARDIR.

BAŞLIK ÇUBUĞUNDA YER ALAN, PENCERENİN KOMUT DÜĞMELERİ;

X KAPATMAK YADA EXİT (ÇIKIŞ) KULLANILIR. BUNUN DIŞINDA İSE, ALT + F4 KISAYOL TUŞ KOMBİNASYONU İLE YADA GÖREV ÇUBUĞUNDAKİ BİLGİSAYARIM SİMGESİNDE SAĞ FARE TUŞU / KAPAT KULLANILABİLİR.

DOSYA MENÜSÜ / KAPAT SEÇİLEREK MENÜDENDE KAPATILABİLİR.

BAŞLIK ÇUBUĞUNDA SOLDAKİ SİMGE GÖRÜNTÜSÜNE SOL TUŞ İLE ÇİFT TIKLANARAK HIZLI KAPAMA YAPILABİLİR.

 

AŞAĞI GERİ GETİR DÜĞMESİ: EKRANI DARALTIR. TEKRAR BASILIRSA, EKRANI KAPLAYACAKTIR. AMACI İSE,  PENCERENİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİNDİR. KISACA TAŞIMA YAPABİLMEMİZİ SAĞLAR.

 

BİR DİĞER YÖNTEMSE BAŞLIK ÇUBUĞUNUN TAM ORTASINDA FARENİN SOL TUŞU İLE ÇİFT TIKLANARAK AYNI İŞLEM YAPILABİLİR.

                                      

EKRANI KAPLA SİMGESİ: EKRANIN GENİŞLEYEREK TAMAMEN KENARLARI KAPLAMASINI SAĞLAR. KAPLAMAK İSE PROGRAMI DAHA İYİ GENİŞ BİR ŞEKİLDE GÖREBİLMEMİZİ SAĞLAR.

 

SİMGE DURUMUNDA KÜÇÜLT SİMGESİ: TIKLANDIĞINDA, EKRANI GEÇİCİ OLARAK KAPATIR. GÖREV ÇUBUĞUNDA ÜZERİNE TIKLANARAK TEKRAR AÇILIR. GÖREV ÇUBUĞUNDA YER ALAN, PENCERE SİMGESİNE TIKLANARAKDA SİMGE DURUMUNDA KÜÇÜLTÜLEBİLİR.

 

WİN + D (DESKTOP=MASA ÜSTÜ): BASILDIĞINDA AÇIK OLAN TÜM PENCERELERİ SİMGE DURUMUNDA KÜÇÜLTÜR. TEKRAR BASILIRSA HEPSİNİ GÖRÜNÜR OLARAK TEKRAR AÇAR.

 

ALT + TAB: ALT TUŞU BASILI OLARAK ELİMİZİ ALTTAN KALDIRMADAN SADECE TAB TUŞUNA BASIP KALDIRMA YOLU İLE AÇIK PENCERELER ARASINDA GEÇİŞ YAPILABİLİR.

 

WİN + TAB: AÇIK PENCERELERDE SEÇİM YAPAR, ENTER İLE ONAYLANDIĞINDA O PENCERE AÇILIR.

 

ADRES ÇUBUĞU: BU ÇUBUK SAYESİNDE İSTENİLEN PENCERE AÇILABİLİR. AYNI ZAMANDA İNTERNET SAYFALARIDA GÖRÜNTÜLENEBİLİR. ORTAK GÖREVLER KULLANILARAKDA PENCERELER ARASI GEÇİŞ YAPILABİLİR.

 

BİLGİSAYARIMDAN; HARDDİSK SÜRÜCÜSÜNE, DİSKETE SÜRÜCÜSÜNE, CD SÜRÜCÜSÜNE, PAYLAŞILAN BELGELER İLE DENETİM MASASI, AĞ BAĞLANTILARIM SEÇENEKLERİNE DE GEÇİŞ YAPILABİLİR.

HARDDİSK SÜRÜCÜLERİ BÖLÜNMEYE VE BOYUTA GÖRE DEĞİŞİR. C, D, E, F,..... BOYUTUNA GÖRE AÇILABİLİR. CD SÜRÜCÜDE HANGİ HARFTE BİTİYORSA ONDAN SONRAKİ HARF VERİLİR.

 

NOT:BAŞLIK ÇUBUĞUNDA YER ALAN DÜĞMELER DİĞER AÇILAN TÜM PENCERELERDE GEÇERLİDİR. ZATEN WİNDOWS İŞLETİM SİSTEMİNİN MANTIĞI PENCERE KULLANIMI ÜZERİNE KURULMUŞTUR.

 

BELGELERİM(MY DOCUMANT): OFİS, MUHASEBE, GRAFİK VE DİĞER PROGRAMLARDA KAYIT EDİLKEN PROGRAMLAR DİREK BURAYA KAYDEDİLİR. DOSYA İSTENİLDİĞİNDE BELGELERİM KLASÖRÜNDEN KOLAYCA BULUNMASINI SAĞLAYACAKTIR.

ANCAK BURANIN DIŞINDA BAŞKA BİR KLASÖRÜN İÇİNEDE KAYIT YAPILABİLİR.

 

GERİ DÖNÜŞÜ KUTUSU(RECYCLE BIN): BİR DOSYA YADA KLASÖR SİLİNDİĞİ ZAMAN BU KLASÖRE GÖNDERİLİR. BURASI GEÇİCİ SAKLAMA ALANIDIR. ANCAK GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSUNU BOŞALT SEÇİLİRSE BURADA BULUNA DOSYA VE KLASÖRLER BİLGİSAYARDAN TAMAMEN SİLİNMİŞ OLACAKTIR.

 

GÖREV ÇUBUĞUNDA YER ALAN SİSTEM TEPSİSİ, HIZLI BAŞLAT VE BAŞLAT MENÜSÜ YER ALMAKTADIR.

BAŞLAT MENÜSÜ SEÇENEKLERİNDE;

1. BİLGİSAYAR KAPAT: BU SEÇENEK SEÇİLEREK GELEN PENCEREDEN KAPAT SÇENEĞİ SEÇİLEREK BİLGİSAYARIN KAPATILMASI SAĞLANIR. EĞER YENİDEN BAŞLAT SEÇİLİRSE, O ZAMAN BİLGİSAYAR YENİDEN BAŞLAYACAKTIR. ANCAK KASALAR ATX OLDUĞUNDAN BİR DAHA DÜĞMEYE BASILMAMASI GEREKİR.

 

2.OTURUMU KAPAT :  KULLANICILARA ÖZEL OLARAK AÇILMIŞ KULLANICI SEÇENEKLERİDİR. ADMİNİSTRATOR(YÖNETİCİ), CLİENT(KULLANICI) OLARAK OTURUMLARA AÇILIR. CLİENT’LER SINIRLI KULLANICILARDIR. BİLGİSAYARIN YÖNETİMİ HAKKINDA SÖZ SAHİBİ DEĞİLDİRLER. ANCAK ADMİNİSTRATORLAR YÖNETEBİLİR. ONUN İÇİNDE OTURUMU KAPATMAKA VE AÇMAK GEREKSİZDİR.

 

3. YARDIM : AMACI BİLGİSAYAR KULLANIMI HAKKINDA YARDIM BİLGİSİ SUNMAKTIR. YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ÖZELLİKLE CAN SİMİDİ GİBİDİR.UNUTULAN YADA BİLİNMEYEN BİR TAKIM ÖZELLİKLERDE BURADAN GÖRÜLEBİLİR. ANCAK YARDIMDAN FAYDALANMAK İÇİN BİLGİSAYAR KULLANIMI AZ ÇOK BİLMEK GEREKİR.

 

4. BELGELER: BAŞLAT SEÇENEĞİNDE YER ALAN BU SEÇENEK AYNI ZAMANDA MASA ÜSTÜNDE YER ALAN BELGELERİM SEÇENEĞİ İLE AYNIDIR. BELGELER SEÇENEĞİ TIKLANDIĞINDA YANINDA AÇILAN MENÜDE YER ALAN DOSYALAR ASLINDA BİRER KISAYOL SEÇENEKLERİDİR. BUNLARI GEREKTİĞİNDE SİLSEKDE BELGERİM KLASÖRÜNDE YER ALAN DOSYALARI SİLMEMİŞ OLURUZ. BELGELERİMİN AMACI EN SON KULLANIDIĞINIZ OFİS YADA DİĞER PROGRAM DOSYALARINA KOLAYLIKLA ERİŞMEKTİR. İSTEMEDİĞİMİZ ZAMANDA BUNLARI TEK İŞLEMDE HEPSİNİN KISAYOLLARINI SİLEBİLİRİZ.

 

5. AYARLAR: BU SEÇENEKTE YER ALAN GÖREV ÇUBUĞU VE BAŞLAT MENÜSÜ SEÇENĞİ İLE GELEN PENCEREDEN GÖREV ÇIBUĞU ÜZERİNDE İŞLEMLER YAPABİLİRİZ. AYNI ZAMANDA GÖREV ÇUBUĞUNDA YER ALAN PROGRAMLAR KLASÖRÜNEDE KISAYOL VE KLASÖR EKLEYEBİLİRİZ. GÖREV ÇUBUĞUNU TAŞIMAK İÇİN GÖREV ÇUBUĞU KİLİTİ BURADAN KALDIRABİLİRİZ. SAAT EKLEME, HIZLI BAŞLAT SEÇENEKLERİDE AYNI ŞEKİLDE İSTEĞİMİZE GÖRE DEĞİŞTİREBİLİRİZ. GÖREV ÇUBUĞUNUN YERİNİDE FARENİN SOL TUŞU BASILI TUTULARAK SÜRÜKLEME YÖNTEMİ İLE YERİNİ TAŞIMAK MÜMKÜNDÜR. BAŞLAT MENÜSÜ SEKMESİNE TIKLANARAK GELEN PENCEREDEN, KLASİK MENÜ, BAŞLAT MENÜSÜ SEÇENEKLERİNİ SEÇEREK BAŞLAT MENÜSÜNÜN AÇILIŞINIDA DEĞİŞTİREBİLİRİZ. ÖZELLEŞTİR TIKLANIP, TEMİZLE SEÇENEĞİ SEÇİLİRSE BELGELER SEÇENEĞİNDE YER ALAN KISAYOLLARIDA SİLEBİLİRİZ. EKLE SEÇENEĞİ İLE PROGRAMLARA KISAYOL VE KLASÖR EKLEYİP, KALDIR SEÇENEĞİ İLEDE EKLEDİĞİMİZ YADA ÖNCEDEN VAR OLAN KLASÖR YADA KISAYOLLARIDA SİLEBİLİRİZ. DENETİM MASASI, YAZICI SEÇENEKLERİNE BURADAN ULAŞILABİLİR.

 

6. PROGRAMLAR : BU SEÇENEK İLE BİLGİSAYARA YÜKLENMİŞ OLAN PROGRAMLARA ULAŞILABİLİR. OFİS PROGRAMLARI(WORD, EXCEL, POWER POİNT,..) VE DİĞER PROGRAMLARI ÇALIŞTIRABİLİRİZ.

 

a.DONATILAR: WİNDOWS’TA YER ALAN EK İŞLEMLER BURADA YER ALIR. HESAP MAKİNESİ, MOVİE MAKER, NOT DEFTERİ, WİNDOWS GEZGİNİ, MS PAİNT, KOMUT İSTEMİ SEÇENEKLERİ YER ALMAKTADIR. AYRICA BİRDEN ÇOK KLASÖR SEÇENEKLERİDE BULUNMAKTADIR.

 

i.EĞLENCE, İLETİŞİM, SİSTEM ARAÇLARI, ERİŞEBİLİRLİK KLASÖRÜNÜN ALT SEÇENEKLERİNDE YER ALAN DOSYALAR BULUNMAKTADIR. SİSTEM BİLGİSİ, DİSK TEMİZLEME, DİSK BİRLEŞTİRİCİ VE SİSTEME AİT SİSTEM ARAÇLARI KLASÖR ALT SEÇENEKLERİNE AYNI ZAMANDA, MASA ÜSTÜNDE BULUNAN BİLGİSAYARIM SEÇENEĞİ / ( C : ) ÜZERİNE SAĞ FARE TUŞU / GELEN MENÜDEN; ÖZELLİKLER / ARAÇLAR SEKMESİNE TIKLARAKTA ULAŞILABİLİR. BURADA DİSK BİRLEŞTİRİCİ, SCANDİSK(DİSK TARAMA – DENETLEME ), YEDEK ALMA( BACKUP) YER ALMAKTADIR.

KLASÖR: GENELLİKLE SARI RENKLİ OLAN, UZANTISI OLMAYAN ADRES BİLDİRMEK İÇİN KULLANILAN SİMGELERDİR. BU ADRESLER AÇILAN PENCERELERDE ADRES ÇUBUĞUNDA GÖRÜLMEKTEDİR. ÖRNEĞİN; OYUNLARI BİR KLASÖRDE TOPLAYARAK FARKLI YERLERDEN OYUNLARA ULAŞMAK ZORUNDA KALMAYIZ. AMACI SADECE KOLAYLIK SAĞLAMAK VE PROGRAMLARI BİRBİRİNDEN AYIRMAK İÇİNDİR. FOLDER, DİZİN OLARAKDA BİLİNİR.

DOSYA: KLASÖRLERİN İÇİNE YERLEŞTİRİLİRLER, UZANTILARI VARDIR. BU UZANTILARA GÖRE BİRBİRLERİNDEN AYRILIRLAR. HER DOSYANIN GÖRÜNÜMÜ BİRBİRİNDEN FARLIDIR. DOSYALAR ÇALIŞIRLAR VE İSTENİLEN İŞLEMLERİ YAPARLAR. ÜRETİM AÇISINDAN VE İŞLEM AÇISINDAN HARDDİSKTE EN ÇOK YER KAPLAYAN SİMGELER DOSYALARDIR.

 

DOSYA UZANTISI

AÇIKLAMASI

*.SYS

SİSTEM DOSYASI

*.DAT

VERİ İŞLEM DOSYASI

*.BAT

TOPLU İŞLEM DOSYASI

*.EXE

PROGRAM ÇALIŞTIRMA DOSYASI

*.COM

KOMUT DOSYASI(MS – DOS İŞLT. SİSTEMİ)

*.DLL

WİNDOWS SİSTEM DOSYASI

*.WAV

SES DOSYASI

*.WMF

WİNDOWS MEDİA SES DOSYASI

*.MP3

SIKIŞTRILMIŞ SES DOSYASI

*.SWF

FLASH ANİMASYON PROGRAM DOSYASI

*.AVİ

AUDİO VİDEO DOSYASI

*.MPG

FİLM GÖSTERİM DOSYASI

*.JPG

FOTOGRAF GÖSTERİM DOSYASI

*.BMP

BİT EŞLEM RESİM DOSYASI(MS PAiNT)

*.GiF

HAREKETLİ RESİM DOSYASI

*.CUR

DURAĞAN FARE İMLEÇ DOSYASI

*.ANi

HAREKETLİ FARE İMLEÇ DOSYASI

*.INI

WİNDOWS AÇILIŞ SİSTEM DOSYASI

*.DOC

MİCROSOFT WORD BELGESİ

*.XLS

MİCROSOFT EXCEL ÇALIŞMA KİTABI

*.PPT

MİCROSOFT POWER POİNT SUNU TASARIMI

*.MDB

MİCROSOFT ACCESS VERİ TABANI

*.SCR

EKRAN KORUYUCUSU DOSYASI

*.HTM

İNTERNET EXPLORER SAYFA DOSYASI

*.TXT

METİN BELGESİ(NOT PAD)

*.HLP

YARDIM DOSYASI

ARA : BAŞLAT MENÜSÜ / ARA / DOSYA YADA KLASÖRWİN + F  YADA WİN / A / D

ARA= FİND(İSTENİLEN DOSYA YADA KLSÖRÜN ADRESİNİ BULMAK İÇİN KULLANILIR.) HERHAGİ BİR PENCEREDE İKEN ARAÇ ÇUBUKLARINDA YER ALAN ARA SİMGESİ TIKLANARAKDA ARAMA YAPTIRILABİLİR.

 

KISAYOL: DOSYANIN YADA KLASÖRÜN KENDİSİ OLMAYIP, İSTENİLEN DOYS YADA KLASÖRÜ AÇMAK İÇİN KULLANILIR. BİR NEVİ ADRESTEKİ İŞLEMLERİ ÇALIŞTIRMA SİSTEMİ GİBİ DÜŞÜNEBİLİRİZ. AMACI İSE AYNI DOSYADAN KOPYALAR YAPILARAK FAZLA YER İŞGALİ YAPMAMAKTIR. EN BELİRGİN ÖZELLİKLERİ İSE, SOL ALT TARAFINDA GERİYE DOĞRU BİR OK SİMGELERİNİN OLMASIDIR. MASA ÜSTÜNDE İKEN, SAĞ FARE TUŞU / GELEN MENÜDEN; YENİ / ALT SEÇENEĞİ KISAYOLA TIKLAYARAK GELEN PENCEREDE, ÖRNEK OLARAK CALC YAZIP, İLERİ TIKLANIR. İSMİNİ İSTEDİĞİMZİ GİBİ DEĞİŞTİRDİKTEN SONRA SON İLE MASA ÜSTÜNE HESAP MAKİNESİNİN KISAYOLUNU OLUŞTURMUŞ OLURUZ. BAŞKA YERLEREDE AYNI İŞLEM İLE KISAYOLLAR OLUŞTURABİLİRİZ. BİRDE BAŞKA BİR PENCERE İÇİNDE İKEN SAĞ FARE TUŞU / GELEN MENÜDEN; GÖNDER / ALT SEÇENEĞİ OLARAKDA MASA ÜSTÜNE GÖNDER SEÇİLEBİLİR(MASA ÜSTÜNDE KISAYOL OLUŞTUR)

 

NOT: AYNI ALANDA BİRDEN ÇOK KISAYOL, DOSYA, KLASÖR OLUŞTURULAMAZ. BU UNSUR HEPSİ İÇİN GEÇERLİDİR. ÖRNEĞİN MİCROSOFT WORD’DE OLUŞTURULAN BİR DOSYA İSMİ VARKEN AYNI ALANDA BAŞKA BİR AYNI İSİMDEN MİCROSOFT WORD DOSYASI OLUŞTURULAMAZ. BU KURALA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR.

 

KLASÖR İÇİNDE DOSYA OLUŞTURMA: BUNUN İÇİN AÇILMIŞ OLAN BİR KLASÖR İÇİNDE SAĞ FARE TUŞU / GELEN MENÜDEN; YENİ SEÇENEĞİ / ALT SEÇENEĞİ OLARAKDA DİĞER DOSYALAR SEÇİLEBİLİR. METİN BELGESİ, WORD, EXCEL, POWER POİNT, BİT EŞLEM RESMİ(MS PAİNT RESİM PROGRAMI),... SEÇENEKLERİ TIKLANARAK KLASÖR İÇİNE YERLEŞTİRİLEBİLDİĞİ GİBİ, AYNI ZAMANDA PROGRAM İÇİNDE İKENDE KLASÖR OLUŞTURULUP İÇİNE DOSYA KAYDI YAPILABİLİR. ANCAK DOSYALAR GENEL OLARAK MASA ÜSTÜNDE YER ALAN, BELGELERİM KLASÖRÜNÜN İÇİNE KAYDEDİLİRLER. TABİ İSTEĞİMİZE GÖRE BAŞKA BİR KLASÖRÜN İÇİNEDE KAYIT YAPILABİLİR.

 

KES – KOPYALA – YAPIŞTIR:

 

KES(CUT): TAŞIMAK ANLAMINA GELEN BİR İŞLEMDİR. SEÇİLEN DOSYA YADA KLASÖRÜ İSTENİLEN HEDEF ALANA TAŞIMAYI SAĞLAR. BU KOMUT İLE TEK BAŞINA TAŞIMA İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLEMEZ. AKTARMAK İÇİN BAŞKA BİR KOMUTA İHTİYAÇ DUYAR. DOS ORTAMINDA MOVE KOMUTUNUN İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRİR. BUNUN İÇİN ÖNCELİKLE TAŞINCAK DOSYA YADA KLASÖR SEÇİLİR. ARDINDAN;

DÜZEN MENÜSÜ / KES, SAĞ FARE TUŞU / KES, CTRL + X(KISAYOL TUŞ KOMBİNASYONU)

 

KOPYALA(COPY):SEÇİLEN KLASÖR YADA DOSYANIN, BULUNDUĞU ALANDAN TAŞINMADAN DİĞER ALANLARADA AKTARILMASINI SAĞLAR. ÇOĞALTMA İŞLEMİ İÇİN KULLANILIR. SEÇİLDİKTEN SONRA HEDEF ALANLARDA ÇOĞALTMA YAPMAK İÇİN KES KOMUTU GİBİ BAŞKA BİR KOMUTA İHTİYACI VARDIR. BUNUNJ İÇİN;

DÜZEN MENÜSÜ / KOPYALA, SAĞ FARE TUŞU / KOPYALA, CTRL + C(KISAYOL TUŞ KOMBİNASYONU)

 

YAPIŞTIR(PASTE): KES VE KOPYALA KOMUTLARININ HEDEF ALANLARADA İSTENİLEN İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRMELERİ İÇİN KULLANILIR. AKTARMA İŞLEMİ OLARAKDA BİLİNİR.BU KOMUTU KULLANMAK İÇİN HEDEF ALANDA;

DÜZEN MENÜSÜ / YAPIŞTIR, SAĞ FARE TUŞU / YAIŞTIR, CTRL + V(KISAYOL TUŞ KOMBİNASYONU)

 NOT:BU KULLANILAN KES, KOPYALA VE YAPIŞTIR İŞLEMLERİ HEMEN, HEMEN HER PROGRAMDA AYNIDIR.

 

GERİ ALMA:YAPILAN HATALI BİR İŞLEM VARSA İŞLEMİ GER ALMAK İÇİN SAĞ FARE TUŞU / GELEN MENÜDEN GERİ AL SEÇENEĞİ KULLANILARAK YADA CTRL + Z (KISAYOL TUŞ KOMBİNASYONU) İLE İŞLEMLER AYNEN HGERİ ALINIR. GERİ ALMA İŞLEMİNİ SİLİNEN(GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSUNA GÖNDERİLEN) DOSYA YADA KLASÖRLER İÇİNDE UYGULAYABİLİRİZ.

 

ÇALIŞTIR(RUN):BAŞLAT MENÜSÜ / ÇALIŞTIR, WİN TUŞU + R SEÇENEĞİ İLE ÇALIŞTIRILIR. GELEN PENCEREDE İSMİ YAZILARAK YADA GÖZAT SEÇENEĞİNE TIKLANARAK GELEN PENCEREDEN, İSTEDİĞİMİZ ALANDA YER ALAN DOSYA SEÇENEĞİ ÇALIŞTIRILABİLİR.

ANCAK GÖZAT SEÇENEĞİNİ KULLANMADAN BİRDEN ÇOK PROGRAMDA ÇALIŞTIRILABİLİR.

calc(HESAP MAKİNESİ), mspaint(BİT EŞLEM RESMİ), command(MS-DOS İŞLETİM SİSTEMİ), wordpad(WİNDOWS KELİME – İŞLEMCİSİ, defrag(DİSK BİRLEŞTİRİCİ), winword( OFİS KELİME – İŞLEMCİ), excel(OFİS ELEKTRONİK TABLOLAMA), powerpnt(OFİS SUNU TASARIMI), explorer(WİNDOWS GEZGİNİ), belgelerim( BELGELERİM KLASÖRÜNÜN İÇERİĞİ), c: ( HARDDİSKİN İÇERİĞİNİ GÖRÜNTÜLER) winmine( MAYIN TARLASI OYUNU), sol(SOLTAİRE OYUNU – NAPOLYON FALI) GİBİ İŞLEMLER ÇALIŞTIRILABİLİR.